„Kociewskie lato z folklorem”

Centrum Kultury w Świeciu, Gmina Świecie oraz Chełmiński Dom Kultury zapraszają na „Kociewskie lato z folklorem”, wypełnione występami gości z Polski i zagranicy. Gwiazdą wieczoru będzie Mariusz Kalaga.

12 lipca, godz. 17:00

Duży Rynek w Świeciu

Wstęp wolny

 W programie:

 • występy zespołów folklorystycznych:
  Bragi Dance (Turcja), Zespół Folklorystyczny Raices" Tec de Monterrey (Meksyk), Zespół Tańca Ludowego Druzhba" (Ukraina), Zespół Pieśni i Tańca Kociewianki” z Jeżewa
 • koncert Mariusza Kalagi
 • stoiska kół gospodyń wiejskich i lokalnych wystawców


Organizatorzy: Centrum Kultury w Świeciu i Gmina Świecie
Współorganizator: Chełmiński Dom Kultury

 


Bragi Dance, Ankara (Turcja)

„Bragi Culture and Arts Sports Club” to stowarzyszenie działające przy Anatolian Folkfor Foundation. Grupa została założona w 2002 roku i od grudnia 2021 roku kontynuuje swoją działalność jako „Bragi Dance”. Zespół liczy 120 tancerzy. Występuje na krajowych i międzynarodowych pokazach i festiwalach. Ich repertuar obejmuje wiele tańców z różnych regionów Turcji. Realizują pokazy taneczne w największych miastach Turcji, zwłaszcza w Stambule. Brali udział w międzynarodowych festiwalach na Cyprze, w Gruzji oraz w Turcji. Posiadają także liczne tytuły w krajowych konkursach tańców ludowych. Oprócz nowo wyszkolonych tancerzy, w skład zespołu wchodzą również tancerze wykształceni w konserwatoriach.

 

Zespołu Tańca Ludowego „Druzhba”, Równe (Ukraina) 

Zespół powstał w 1979 roku w Pałacu Dzieci i Młodzieży miasta Równe jako ośrodek edukacji choreograficznej i kształcenia uczniów. W 1993 roku na tej bazie powstała Szkoła Tańca Ludowego, w której dzieci zdobywają wiedzę z zakresu tańca klasycznego i ludowego 
oraz kształtują warsztat techniczny. Nabyte umiejętności i zdolności uczniów Zespołu wykorzystywane są w repertuarze regionów: Polesia, Wołynia, centralnej i zachodniej Ukrainy, a także tańców narodów świata. Zespół otrzymał certyfikaty – „Najlepsza grupa w mieście” oraz „Duma miasta”. Jest wielokrotnym laureatem nagród na międzynarodowych i ukraińskich festiwalach. Grupa występowała w Polsce, Rosji, Białorusi, Bułgarii, Serbii, Słowacji, Niemczech, Rumunii, Bośni i Hercegowinie oraz Grecji. 

 

Zespół folklorystyczny „Raíces” Tec de Monterrey, Monterrey (Meksyk) 

W przekładzie polskim Zespół folklorystyczny „Korzenie”, to wspaniała wizytówka Wydziału Sztuki i Kultury Tecnológico de Monterrey na kampusie Monterrey. 

Pod ogólnym kierownictwem Eloísy Hernández Gutiérrez Raíces, zespół prezentuje ogromne dziedzictwo kulturowe wywodzące się z popularnych meksykańskich tradycji, starając się, wzmacniać dumę ze swojego pochodzenia, zagłębiać korzenie swojej tradycji kulturowej i dzielić się tym wszystkim z publicznością. Podczas występów prezentuje pokaz w stylu meksykańskim z akcentami nowoczesności  

Raíces Tec de Monterrey do tej pory zaprezentowało 27 różnych programów, koncertując w całym Meksyku, a także w krajach, takich jak: Niemcy, Arabia Saudyjska, Argentyna, Belize, Boliwia, Brazylia, Kolumbia, Kuba, Chiny, Egipt, Salwador , Szkocja, Hiszpania, Stany Zjednoczone, Filipiny, Francja, Walia, Gwatemala, Honduras, Indie, Indonezja, Anglia, Irak, Irlandia Północna, Izrael, Włochy, Japonia, Jordania, Liban, Malezja, Peru, Polska, Republika Konga, Rosja, Syria, Sri Lanka, Republika Południowej Afryki, Tajlandia, Turcja, Jemen. 

Od 2004 roku Zespół wziął udział w ponad 30 międzynarodowych festiwalach w Europie, Azji i Ameryce. 

 

 

Zespół Pieśni i Tańca Kociewianki

powstał w sierpniu 2018 roku i tworzą go kobiety w różnym wieku, które należą do Gminnych Kół Gospodyń Wiejskich w Jeżewie. Założycielem, kierownikiem, instruktorem i choreografem jest Jolanta Robert, która swoja pasją zaraziła wiele kobiet.

Zespół Kociewianki to zespół amatorski, ale nietuzinkowy, który w swoim repertuarze ma nie tylko kociewskie i ludowe utwory, ale również wykonuje układy do współczesnej muzyki, przemycając cechy kultury ludowej istniejącej w swoim regionie. Pragną w ten sposób przyciągnąć nie tylko dorosłych, ale przede wszystkim młodzież i dzieci, bo to właśnie z pokolenia na pokolenie przekazuje się wiedzę, gwarę , kulturę i tradycje.

Zespół uczestniczy z życiu swojej gminy bardzo prężnie. Aktywnie wspiera również gminy sąsiadujące. Współpracuje z Powiatem Świeckim, Lokalną Grupą Działania w Świeciu, przedszkolami i szkołami w całym powiecie. Chętnie też włącza się w liczne akcje charytatywne.

Zespół w swoim dorobku ma przeszło 100 występów , między innymi:

 • Jarmark Kujawsko -Pomorski w Myślęcinku
 • Festiwal Smaku w Grucznie
 • Jarmark Dominikański w Gdańsku
 • Festiwal „Polska od Kuchni „ w Chełmie
 • Dożynki Wojewódzkie w Tucholi i wiele innych

Zespół brał również udział  w  kilku Przeglądach

 • II Przegląd Zespołów Ludowych i Folklorystycznych szklakiem Nadwiślańskim
 • Pomorski Przegląd Zespołów i Kapel Ludowych ETNOSWOŁOWO
 • XXI Wojewódzki Przegląd Zespołów Ludowych w Golubiu Dobrzyniu
 • VIII Przegląd Ludowych Zespołów Śpiewaczych w Górsku

Warto również wspomnieć , że Zespół Pieśni i Tańca Kociewianki występował w programie TVP Bydgoszcz „ Region Pełen Lata”  oraz dwukrotnie w programie „Wieś to też Polska”. Wielokrotnie tez udzielał wywiadów w lokalnych rozgłośniach radiowych oraz prasie.
Mariusz Kalaga

Piosenkarz , wykonawca  estradowy, obdarzony  wspaniałym  głosem, stąd  często  nazywany  jest „Roy’em  Orbisonem  znad  Wisły” - zodiakalny  „strzelec”.
Zadebiutował w wieku pięciu lat w przedszkolu. Potem jako nastolatek należał do zespołu Cordis Christi", grającego muzykę o tematyce religijnej.
W drugiej połowie lat 70 uczęszczał do Technikum Budowlanego w którym założył kabaret Agrafka". Równocześnie śpiewał także w grupach: Buda Folk" i Unisono".
Brał udział w wielu   festiwalach  i  spektaklach  muzycznych  w  kraju i za granicą:  m.in. / Włochy,  Francja, Algieria, Jugosławia, Turcja,  Niemcy, Hiszpania, Austria, USA /

Znany  jest sympatykom  muzyki  country z prezentacji telewizyjnych programów  na „Międzynarodowym Pikniku  Country” w Mrągowie  na którym jest  stałym bywalcem. W 2013 roku obchodził tam okrągły Jubileusz XX lecia i z rąk Pani Burmistrz otrzymał tytuł „Honorowego Kowboja Miasta Mrągowa”. Dużą popularność zyskał także dzięki uczestnictwu w różnych programach telewizyjnych m.in. „Wakacyjna  Trasa  Dwójki” TVP 2, „Festiwal Weselnych Przebojów” w TV POLSAT, w TVP POLONIA, w TVP Rozrywka,  „Gala  Piosenki  Biesiadnej”,  „Imiennik  Dwójki” - Zbigniewa  Górnego  oraz w autorskim programie „Przebojowe Smaki” i  „Szlagierowa Lista Telewizji TVS”.

Gra  znane  przeboje i  standarty  muzyki  tanecznej  i  rozrywkowej, żywiołowe  piosenki  z  gatunku „tex-mex,  kolędy i pastorałki ,  a  także  szlagierowe kompozycje „Jedna z gwiazd” , „Co tu jest grane?”, „Nie zapomnę tamtej nocy” , „Już zamknąłem serca drzwi”  , „Nie więdnij mój kwiatku” , „Gdy się napełni szkło” , „Teraz jesteś tylko moja” , „Rosa Amarilla” , „Róża czerwona”, „Nasz mały letni romans” , „Biegnij nad morze” i wiele, wiele innych. Śpiewa   głosem  o  dużej  skali  i  charakterystycznej , „ciepłej”  barwie , która  jest niespotykaną atrakcją i urozmaiceniem   jego  występów  artystycznych.  W latach 1979 - 1982 był solistą Zespołu Pieśni i Tańca „Dąbrowiacy”, a przez kolejne lata śpiewał w Zespole Folklorystycznym „Siemianowice”. W kolejnych  latach  1994 - 1997  współpracował, nagrywał  i  występował  z  zespołem „Gang  Marcela”. W czerwcu  2000 roku  uczestniczył  w  największym  na  świecie festiwalu  muzyki  country  „FAN  FAIR”  w  Nashville - USA , gdzie wystąpił  w  jednym  z  klubów , a  także  gościnnie   zaśpiewał  w  Chicago  na  imprezie  organizowanej  dla Polonii  Amerykańskiej. W marcu  2001 roku otrzymał   nagrodę  „Płyta  Roku” (country  po  polsku), a w kolejnym  plebiscycie  w 2002 roku uhonorowano  go nagrodą  „Wokalista  Roku”  (country  po  polsku) W czerwcu 2012r. otrzymał Nagrodę  Ministra  Kultury i Dziedzictwa  Narodowego - „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

 

 

 

12.07.2024 17:00

Duży Rynek, Świecie

wstęp wolny