Maraton Piosenki Osobistej to jeden z najstarszych polskich festiwali muzycznych, który na trwałe wpisał się w kalendarz wydarzeń ogólnopolskich, promujących piosenkę autorską oraz twórcze podejście do muzyki.

Wydarzenie zapoczątkowane w 1984 roku przez bydgoskich i toruńskich studentów przeszło swoistą transformację dostosowując się do potrzeb współczesnych studentów, przy okazji otwierając się na wszystko, co osobiste. Jednak to co najważniejsze pozostało bez zmian – jesienią spotykają się w Świeciu uznani artyści oraz twórcy, którzy są na początku swojej artystycznej drogi. Na ten bardzo osobisty festiwal składają się koncerty gwiazd, wspólne muzykowanie, warsztaty oraz Konkurs Piosenki Osobistej.

Gwiazdami wieczornych koncertów Maratonu Piosenki Osobistej są polscy artyści reprezentujący wysoki poziom wykonawczy, niejednokrotnie zajmując pierwsze miejsca radiowych list przebojów. Gościliśmy m.in. Korteza, Piotra Ziołę, Organka, Annę Marię Jopek, Roberta Kasprzyckiego, Mikromusic, Maję Kleszcz & IncarNation, Marię Peszek, Melę Koteluk, Grzegorza Turnaua, Raz Dwa Trzy.

Organizatorzy wierzą, że prezentacja najlepszych polskich wykonawców oraz przegląd trendów na polskiej scenie muzycznej (możliwy dzięki otwartym przesłuchaniom konkursowym) przyczyniają się do promowania polskiej piosenki i pozwalają utrzymać festiwal na mapie ambitnych i wartościowych wydarzeń, na których warto być lub je współtworzyć. Współpraca z regionalnymi i ogólnopolskimi mediami wzmacnia jeszcze wspomniany efekt.

Konkurs Piosenki Osobistej (KPO) wyróżnia się na tle innych tego typu wydarzeń, gdyż dotyczy twórczości autorskiej. Przesłuchania konkursowe przebiegają w takich samych warunkach, jak koncerty gwiazd. Profesjonalne nagłośnienie, oświetlenie, a także atmosfera miejsca sprawia, że każdy występ konkursowy to minirecital, co często podkreślają uczestnicy konkursu. Corocznie do udziału w konkursie zgłasza się około 50 wykonawców.