Zapraszamy 27 i 28 października do Świecia na 40. edycję Maratonu Piosenki Osobistej. W programie koncert Darii ze Śląska, Olędzkiej, finalistów Konkursu Piosenki Osobistej oraz wernisaż prac Jagody Jaworskiej.

Maraton Piosenki Osobistej to jeden z najstarszych polskich festiwali muzycznych, który na trwałe wpisał się w kalendarz wydarzeń ogólnopolskich, promujących piosenkę autorską oraz twórcze podejście do muzyki.

Wydarzenie zapoczątkowane w 1984 roku przez bydgoskich i toruńskich studentów przeszło swoistą transformację dostosowując się do potrzeb współczesnych studentów, przy okazji otwierając się na wszystko, co osobiste. Jednak to co najważniejsze pozostało bez zmian – jesienią spotykają się w Świeciu uznani artyści oraz twórcy, którzy są na początku swojej artystycznej drogi. Na ten bardzo osobisty festiwal składają się koncerty gwiazd, wspólne muzykowanie, wernisaż oraz Konkurs Piosenki Osobistej.

PROGRAM 40. MARATONU PIOSENKI OSOBISTEJ
27-28 października 2023, Centrum Kultury w Świeciu

piątek, Kameralna Przestrzeń Widowiskowa, wstęp wolny

 • 12:00 KONKURS PIOSENKI OSOBISTEJ – przesłuchania finalistów
  wystąpią: AG Carmen, Bartek z piekła, Michał Włodarczyk, Mikołaj Macioszczyk, Sophie Szklarska, Weronika Wardak, Żaneta Łabudzka
 • 19:00 KONCERT LAUREATÓW
               OLĘDZKA - koncert promujący płytę „Motyli sen”

sobota, Galeria Okno / sala widowiskowa

 • 18:00 OSOBIŚCIE – wernisaż prac Jagody Jaworskiej
 • 19:00 Występ Laureata Konkursu Piosenki Osobistej
                DARIA ZE ŚLĄSKA
                miejsca numerowane – obowiązują bilety w cenie: do 11.10 60 zł, od 12.10 80 zł

KUP BILET:

biletyna.pl

kupbilecik.pl

stacjonarnie w Puncie Informacji Centrum Kultury w Świeciu

Organizator: Centrum Kultury w Świeciu
Partnerzy: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Gmina Świecie
Partner medialny: Polskie Radio PIK


DARIA ZE ŚLĄSKA to nowa twarz na polskiej scenie muzycznej, która w bardzo krótkim czasie zdobyła wielką popularność. Piosenki Darii są pełne wrażliwości, szczerości i wyjątkowego nastroju. Po ciepłym przyjęciu przez słuchaczy i krytykę wystąpiła gościnnie na trasie „Holiday Tour” Korteza, podczas której zagrała swoje pierwsze koncerty przed większą publicznością. Debiutanckie single Darii, czyli „Falstart albo faul”, „Dziewczyna z tatuażem”, „Chinatown” i „Kill Bill”, nawiązują tytułami do klasyki filmowej. Odniesienia do inspiracji twórczych to także element szczerej i bezpośredniej relacji z życia, którą słyszymy w jej piosenkach.

Wiosną 2023 roku, po trzech latach pracy, światło dzienne ujrzała pierwsza długogrająca płyta – „Tu była”. Płyta ukazała się nakładem wytwórni Jazzboy Records, która współpracuje m.in. z Kortezem i Kaśką Sochacką. Na krążku znajduje się 10 wyjątkowych piosenek, które można będzie usłyszeć na żywo podczas koncertu w Świeciu. Materiał muzyczny odznacza się bogatą, brzmieniową różnorodnością, za która odpowiadają tacy muzycy jak Olek Świerkot (Kortez, Kaśka Sochacka), Paweł Krawczyk (Hey), Bartek Tyciński i Hubert Zemler (Mitch&Mitch), Pat Stawiński, Kuba Staruszkiewicz i Kamil Pater (Natalia Przybysz),Tomek Kasiukiewicz (Artur Rojek, Mela Koteluk) a także przedstawiciele młodego pokolenia: Kuba Dąbrowski i Żenia Szadziul.


OLĘDZKA, czyli Julia Olędzka-Zieńkowska, charyzmatyczna wokalistka młodego pokolenia. Autorka tekstów oraz kompozytorka. Finalistka „Mam Talent”, ćwierćfinalistka „The Voice of Poland”, laureatka licznych konkursów wokalnych. Współpracowała podczas wielu projektów muzycznych z największymi stacjami telewizyjnymi. Jej głos można było również usłyszeć w serialu dziecięcym „Elena z Avaloru”, który emitowano na kanale Disney Channel – wcieliła się w rolę śpiewającej Naomi.

Obecnie Olędzka rusza w trasę promującą debiutancki album. „Motyli Sen” to splot przeżyć, wyobrażeń oraz fantazji opartych na doświadczeniach artystki. Julia nierzadko refleksyjnie opisując rzeczywistość, podejmuje dyskusję z wewnętrznym głosem. Artystka zaskakuje słuchacza spójnością swojej twórczości, pomimo szerokiego wachlarza poruszanych kwestii. Całość dopełniają wspólne brzmienia łączące utwory, tworząc z nich niemalże historie. Producentem płyty jest Michał Zienkowski.