Pracownia Rozwoju
Koordynator: Jolanta Pawłowska

Pracownia Rozwoju „Wyspa Skarbów” to kreatywna przestrzeń Centrum Kultury w Świeciu, przeznaczona zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W Pracowni znajdą miejsce dla siebie osoby radosne i smutne, odważne i te mniej śmiałe, młodzi i młodzi duchem. Jesteśmy otwarci na wszystkie grupy wiekowe, ponieważ naszą misją jest, aby każda osoba niezależnie od wieku i płci miała możliwość rozwijania swoich zainteresowań.

Zajęcia stałe, warsztatowe i okazjonalne prowadzone są głównie przez specjalistów CK. Zapraszamy również gości z kraju, osoby mniej i bardziej znane, które z pasją dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. 

Dzięki zróżnicowanym działaniom każdy znajdzie coś dla siebie. Jakie „skarby” przygotowaliśmy? – zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą: 

MAT – Mała Akademia Twórcza, Mat I 5-6 lat, Mat II 7-8 lat

Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu: godz. 16:30-17:30 poniedziałki - Mat I, środy Mat II, Pracownia Rozwoju
W Małej Akademii Twórczej Centrum Kultury w Świeciu mali studenci przez 9 miesięcy wprowadzani są przez instruktorów w świat kultury. Na zajęciach dowiadują się, jak wygląda nutka i klucz wiolinowy, nauczą się piosenek i prostych kroków tanecznych, do czego służą różne rodzaje farb i dlaczego malujemy różnymi pędzlami, jak stworzyć własnoręcznie prezent dla bliskich. Spędzając ten czas ze swoimi rówieśnikami praca zespołowa nie będzie im obca, koleżeństwo, wzajemna pomoc, kreatywne podejście do zadań to cechy, które nabędą w trakcie zajęć.
Instruktor: Agnieszka Adrych, Jolanta Pawłowska
Odpłatność: 60 zł/mies.

Angielski przez zabawę – dwie grupy wiekowe: 4-5 lat (I gr.) i 6-7 lat (II gr.)

Zajęcia odbywają się w poniedziałki i środy godz. 16:30-17:15 gr. I, 17:30-18:15 gr. II, Sala Konferencyjna
Niezwykle ważne jest, aby zapewnić dzieciom warunki do obcowania z językiem obcym oraz organizować sytuacje stymulujące nabywanie kompetencji językowych w sposób naturalny i przyjemny, na przykład podczas zabawy. Zapraszamy do Pracowni Rozwoju Centrum Kultury w Świeciu, na kontynuację nauki języka angielskiego dla dzieci w wieku 6-7 lat oraz rozpoczęcie kursu dla dzieci 4-5 lat. Liczba miejsc ograniczona.
Instruktor: Joanna Rutkowska
Odpłatność: 60 zł/mies.

7-latki na START – dla dzieci w wieku 7 lat

Zajęcia odbywają się we wtorki godz. 16:30-17:15, Pracownia Rozwoju
Każde dziecko rozwija się we własnym tempie, ale jest to wiek , w którym przedszkolak staje się uczniem. Bardzo często dziecko nie potrafi się odnaleźć w nowej grupie, blokuje swój rozwój, zamyka się na nową grupę. Dlatego też wychodzimy z propozycją  zajęć integracyjnych i adaptacyjnych dla siedmiolatków. Proponujemy zajęcia plastyczne, rytmiczne i umuzykalniające oraz gry i zabawy. Mamy nadzieję, że stworzymy przestrzeń, w której dzieci będą otarte na zmiany w ich życiu.
Instruktor: Jolanta Pawłowska
Odpłatność: 40 zł/mies.

Smyko-rozwijanki – zajęcia dla maluszków i rodziców (wiek dziecka: od 6 miesiąca życia do 2 lat)

Zajęcia odbywają się w pierwszy i ostatni wtorek miesiąca, godz. 16:00-16:45, Sala Konferencyjna
Spotkania odbywają się według określonego, powtarzalnego rytmu co wzmacnia u dziecka poczucie bezpieczeństwa i zachęca do zabawy. Muzyka, ruch oraz inne formy dziecięcej aktywności wspomogą rozwój intelektualny, motoryczny, percepcyjny, emocjonalny i społeczny dziecka. 
Instruktor: Agnieszka Adrych
Odpłatność: 40 zł/mies.

Multi-rozwijanki, dla dzieci w wieku 3-6 lat, 40 zł/mies.

Zajęcia odbywają się w czwartki, godz. 16:30-17:15, Sala Konferencyjna
Spotkania podczas których realizowane będą takie formy aktywności jak zabawa wzbogacona o ruch, muzykę i plastykę. Za pomocą, których dziecko zdobywać będzie wiedzę o otaczającym go świecie, panujących w nim regułach oraz wartościach. Rozwijać będzie swoją mowę, pamięć, koncentrację uwagi i myślenie oraz umiejętności manualne i sprawność ruchową. Zajęcia będą doskonałą okazją do wzmacniania umiejętności adaptacyjnych, nawiązywania kontaktów z innymi dziećmi, wymieniania się doświadczeniami oraz kształtowania umiejętności współpracy z młodszymi i starszymi uczestnikami, poznawania i wyrażania emocji oraz zdobywania wiedzy i umiejętności przydatnych na dalszych szczeblach edukacji i w codziennym życiu. To także możliwość spędzenia wspólnego, owocnego  czasu dla rodzeństw.
Instruktor: Agnieszka Adrych
Odpłatność: 40 zł/mies.

„Design Kids”- dwie grupy wiekowe: I gr. 6-8 lat oraz II gr. 9-12 lat

Zajęcia odbywają się w czwartki, godz. 16:30-17:30 (I gr.), 17:30-18:30 (II gr.), Sala Edukacyjna
Pobudzenie uczestników do przestrzennego myślenia, włączenie wyobraźni. Danie wolnej ręki poprzez „rzucenie” tematu zajęć aby zaczęły działać same, bez naprowadzania wykorzystywanych materiałów. Nakierowanie dziecka, pokazanie możliwości, danie mu czasu na działanie, brudzenie, sprawdzanie. Wykorzystywanie materiałów takich jak kartony, pudełka, płyty CD, tektury, rolki, nakrętki, słoiki, sznurki jutowe, wstążki, korki, klej na gorąco itp. Powstanie m.in. las w słoiku, stroiki świąteczne, łapacze snów, makramy, breloki, zawieszki, domek z kartonu po butach.
Instruktor: Paula Kuklińska
Odpłatność: 40 zł/mies.

„Al(e)chemik”, dla dzieci w wieku 7-12 lat

Zajęcia odbywają się w środy, godz. 16:00-17:00, Sala Edukacyjna
Rozwijanie wiedzy chemicznej poprzez eksperymenty. Odpowiedzi na nurtujące dzieci pytania dotyczące między innymi zjawisk pogodowych i reakcji chemicznych. Zbadanie właściwości różnych substancji, zaobserwowanie zachodzących zmian, wyciąganie wniosków bo najlepszą formą nauki jest nauka przez zabawę, efektywność poprzez dotyk, zrobienie, spróbowanie czy zbadanie. W programie m.in. wykonywanie barwników sztucznych i naturalnych, sztucznego śniegu, mas plastycznych (również jadalnych), lemoniady zmieniającej kolor, wulkanu, lawy, wędrującej wody, glutów i slime, chmur przepuszczających tęczę, produkcja kryształów, tęczy z cukierków i meduzy w butelce, kosmos w słoiku.
Instruktor: Paula Kuklińska
Odpłatność: 40 zł/mies.

Projekt Fashion – dla dzieci w wieku 10+

Zajęcia odbywają się w piątki godz. 16:00-17:30, Sala Edukacyjna
Idealna propozycja dla dzieci a szczególnie dziewczynek interesujących się modą i bieżącymi trendami, przez czas trwania zajęć każdy uczestnik będzie tworzył swoje portfolio złożone z projektów wykonanych na zajęciach. Do dyspozycji szablony, liczne materiały i dodatki takie jak cekiny, guziki, wstążki czy koronki. Profesjonalna zabawa w projektanta mody. Zaprojektujemy liczne stylizacje jak i dodatki. Na koniec roku przewidziana wystawa w galerii Okno a może nawet mały pokaz mody.
Instruktor: Paula Kuklińska
Odpłatność: 40 zł/mies.

Senior online (60+)

Zajęcia odbywają się w środy godz. 12:00-13:00, Sala Edukacyjna
Zajęcia prowadzone w ramach edukacji seniorów w zakresie obsługi komputera i poruszania się w przestrzeni internetowej. Przykładowa tematyka zajęć:- bezpieczeństwo w sieci, obsługa poczty e-mail, wysyłanie dużych plików przez Internet przy użyciu bezpłatnych platform.- nauka przez Internet, zdobywanie wiedzy o swoim regionie, mieście, kraju oraz świecie, wyszukiwarki internetowe, nawigacja i podróżowanie.- nauka za pośrednictwem Internetu, rozwijanie swojego hobby dzięki Internetowi.- bezpieczeństwo w Internecie.- telewizja i rozrywka przez Internet. E-administracja i E-zdrowie.
Instruktor: Natalia Głowala
Odpłatność: 30 zł/mies.